Η Ελληνική Εταιρία Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (ΕΛΕΒΙΤ) και το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του ΑΠΘ σας προσκαλούν την ερχόμενη Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 11:00-14:00 σε Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: “Βιοϊατρική Τεχνολογία: επιχειρηματικότητα, συν-δημιουργία, επικοινωνία”. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) - Α.Π.Θ. (3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη) με ελεύθερη είσοδο και χωρίς να απαιτείται προεγγραφή για τους ενδιαφερόμενους.

Η ημερίδα απευθύνεται πρωτίστως σε μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, φοιτητές, αλλά και σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που ενδιαφέρονται ή απασχολούνται ερευνητικά και επαγγελματικά στο πεδίο της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας και των συναφών αντικειμένων. Η φετινή ημερίδα είναι προσανατολισμένη σε ευκαιρίες επιχειρηματικής αξιοποίησης των ερευνητικών αποτελεσμάτων, καθώς και της διάχυσής τους, μέσω των ΜΜΕ, ενώ ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται και σε δράσεις κοινωνικής καινοτομίας και συν-δημιουργίας με την ενεργή και από κοινού συμμετοχή της ακαδημίας και της κοινωνίας.

Επιπλέον, στο πλαίσιο της συν-δημιουργίας, η ημερίδα της ΕΛΕΒΙΤ θα φιλοξενήσει και την επίσημη ανακοίνωση της ανάληψης διοργάνωσης και διεξαγωγής του επόμενου διεθνούς συνεδρίου Open Living Lab Days 2019 (OLLD19) του European Network of Living Labs (ENoLL), 3-5 Σεπτεμβρίου 2019, από το Thessaloniki Active & Healthy Ageing Living Lab (ThessAHALL) του Εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής, ΑΠΘ, με την υποστήριξη του URENIO -Urban and Regional Innovation Research Lab και του Ιδρύματος Ανοικτής Γνώσης Ελλάδος (Open Knowledge Greece).

Αντιπροσωπεία του ENoLL θα παραβρεθεί στην ημερίδα, με σκοπό να παρουσιάσει τον θεσμό του OLLDs, καθώς και του ετήσιου βραβείου 2019 Living Lab Project Awards, πραγματοποιώντας ταυτόχρονο κάλεσμα σε ενδιαφερόμενους φορείς να γίνουν αρωγοί στην όλη διοργάνωση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημερίδας:

ΗΜΕΡΙΔΑ

“Βιοϊατρική Τεχνολογία: επιχειρηματικότητα,
συν-δημιουργία, επικοινωνία”

Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018

11:00-14:00

Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) - Α.Π.Θ.
Αμφιθέατρο: I

10:30-11:00
Προσέλευση - Εγγραφές

11:00-11:15