Στο πλαίσιο του εορτασμού της «Παγκόσμιας Ημέρας κατά του καπνίσματος», η  οποία με απόφαση που έλαβε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας το 1988, γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Μαΐου, το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του Τμήματος Ιατρικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) στέλνει το δικό του μήνυμα για τη διακοπή του καπνίσματος, έχοντας τον ρόλο του Συντονιστή του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “SmokeFreeBrain” (Horizon2020) που ολοκληρώθηκε με επιτυχία πριν ένα περίπου χρόνο.

Supervise Triage & Organize Patients' care with Covid-19

In order to limit the spread of Covid-19 it is essential that certain measures are needed to alleviate the burden from public health structures, including reference hospitals. The most significant one is to reduce Emergency Department overcrowding, minimizing waiting time of suspicious incidents and increase in-hospital safety of healthcare staff.

We are pleased to announce that the official website of SHAPES project is now Live at http://shapes2020.eu !!! Find out more information about our actions on active and health ageing.

SHAPES (Smart and Healthy Ageing through People Engaging in Supportive Systems) is a project funded by the EU Horizon 2020 programme and involves 36 partners from 14 countries: Belgium, Czech Republic, Cyprus, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Norway, Portugal, Spain, Sweden and United Kingdom.

DS LEISURE project is listed among the GOOD PRACTICE EXAMPLES by Erasmus+ and the results are already published on programme's platform.

The project was evaluated by both the National Agency and an external evaluator.

SHAPES (Smart and Health Ageing through People Engaging in Supportive Systems) is an Innovation Action funded by the European Union’s Horizon 2020 programme involving a total of 14 European countries. It aims at creating an integrated IT platform that will bring together a wide range of digital solutions focused on improving the health, wellbeing, and independence of people as they get older.

Το Thessaloniki Active & Healthy Ageing Living Lab (ThessAHALL) του Εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και το European Network of Living Labs (ENoLL) σας προσκαλούν την ερχόμενη Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 12:00-14:00 στην επίσημη ανακοίνωση της ανάληψης διοργάνωσης και διεξαγωγής του επόμενου διεθνούς συνεδρίου Open Living Lab Days 2019 (OLLD19), 3-5 Σεπτεμβρίου 2019 στη Θεσσαλονίκ

Η Ελληνική Εταιρία Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (ΕΛΕΒΙΤ) και το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του ΑΠΘ σας προσκαλούν την ερχόμενη Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 11:00-14:00 σε Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: “Βιοϊατρική Τεχνολογία: επιχειρηματικότητα, συν-δημιουργία, επικοινωνία”. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) - Α.Π.Θ. (3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη) με ελεύθερη είσοδο και χωρίς να απαιτείται προεγγραφή για τους ενδιαφερόμενους.

Pages