ΔΙΑΤΟΜΕΑΚΟ ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ

ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς φοιτητές/τριες

Η πρώτη συνάντηση θα γίνει την Πέµπτη 11/10/2018 στις 14:30 στο Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής.

Δηλώσεις Συμμετοχής:

Invited by Associate Professor of Medical Education Informatics Panagiotis Bamidis, Kyriaki Kalimeri, Computational Social Science Researcher at ISI Foundation (Turin, Italy) & ISI Global Science Foundation (New York City, USA) visited our laboratory on September 28, 2018. Mrs Kalimeri gave a lecture on "Multimodal classification of stressful environments in visually impaired mobility using EEG and peripheral biosignals", during her visit. Also, in the same framework, Mrs Kalimeri toured the research facilities at the AUTH Medical Physics Lab, she was hosted at the e-home of the Thessaloniki Active and Healthy Ageing Living Lab (ThessAHALL) and had the opportunity to meet and discuss with most of the researchers of our team

TITLE: "Multimodal classification of stressful environments in visually impaired mobility using EEG and peripheral biosignals"

DATE: Friday, 28th September 2018, 11:30 a.m.

VENUE: Medical Physics Laboratory, Medical School, Aristotle University of Thessaloniki
(Entrance 8, Medical School - 3rd floor)

SPEAKER: Kyriaki Kalimeri, Computational Social Science Researcher, ISI Foundation (Turin, Italy) &  ISI Global Science Foundation (New York City, USA)

=====

A Few words about Kyriaki Kalimeri:

On Monday, 24th of September 2018, Associate Professor at the School of Physical & Occupational Therapy of McGill University of Canada, Joyce Fung and her close partner, Professor at the School of Physical Education & Sports Science of the Aristotle University of Thessaloniki (AUTH) Vassilia Hatzitaki and member of her team visited the facilities of the AUTH Medical Physics Laboratory and met with Associate Professor of Medical Education Informatics Panagiotis Bamidis and researchers of the Assistive Technologies and Silver Science Group

The Medical Physics Laboratory of the Aristotle University of Thessaloniki is pleased to announce that its Postdoctoral Researcher and exceptional partner Evangelos Paraskevopoulos will receive project funding by the Hellenic Foundation for Research and Innovation (HFRI) to conduct a three-year research, entitled “MusicPlast:  Neuroplasticity of multisensory cortical areas induced by computerized musical training, across the life span: a translational approach”.

In the framework of 2017-18 Erasmus+ staff mobility funding programme, the Medical Physics Laboratory of the Aristotle University of Thessaloniki welcomed, on Tuesday, 19th of June 2018, a special guest from the University of Leeds; Leeds Institute of Medical Education (LIME) Technology Enhanced Learning Programme Manager Alisdair Smithies. Mr. Smithies visited Thessaloniki and spent a whole week with AUTH Medical Physics Lab Associate Professor and University of Leeds Visiting Professor Panagiotis Bamidis, exchanging know-how, especially in the field of Medical Education, and examining further cooperation and common activities between the two sides.

The Medical Physics Laboratory of the Aristotle University of Thessaloniki, WAVES Erasmus+ project partner, welcomes the WAVES network initiative to hold an event, this October, in London, to explore the uses and benefits of using Scenario-based learning for teaching and training. The event will showcase some examples of how Business and Higher Education have utilized a specific type of scenario-based learning called Virtual Scenarios.

Pages