Η Ελληνική Εταιρία Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (ΕΛΕΒΙΤ) και το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του ΑΠΘ σας προσκαλούν την ερχόμενη Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 11:00-14:00 σε Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: “Βιοϊατρική Τεχνολογία: επιχειρηματικότητα, συν-δημιουργία, επικοινωνία”. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) - Α.Π.Θ. (3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη) με ελεύθερη είσοδο και χωρίς να απαιτείται προεγγραφή για τους ενδιαφερόμενους.

Last Friday, the 30th of November and Saturday, the 1st of December 2018, research associates of AUTH Medical Physics Laboratory and LLM Care (Physical and Cognitive Training System), Evangelia Romanopoulou and Ioanna Dratsiou, successfully participated in the first Thematic Conference, concerning the “Municipal Centers for Health Prevention (KEP Ygeias)”, which was held in the Municipality of Igoumenitsa by the National Intermunicipal Network of Healthy Cities - Health Promotion (EDDYPPY) of the World Health Organi

Το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) σας προσκαλεί να συμμετέχετε στην 1η ανοιχτή εκδήλωση Σχεδιασμού που διοργανώνει για το Ευρωπαϊκό ερευνητικό έργο CAPTAIN. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη, στο Ξενοδοχείο Capsis (Μοναστηρίου 16), την Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018, και ώρα 9π.μ.-12μ.μ. και απευθύνεται πρωτίστως σε άτομα άνω των 60 ετών, καθώς και σε συγγενείς τους,  και σε φροντιστές υγείας που θα ήθελαν να συμμετάσχουν ως εθελοντές, για να συνδράμουν στο σχεδιασμό οικιών ανεξάρτητης διαβίωσης, με γνώμονα τις καθημερινές τους ανάγκες. Δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί, πέραν της ηλικίας, και δεν απαιτείται προεγγραφή.

ΔΙΑΤΟΜΕΑΚΟ ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ
«ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»
ΑΚΑΔ. ΈΤΟΣ 2018-2019 ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς φοιτητές/τριες

Η πρώτη συνάντηση θα γίνει την Πέµπτη 11/10/2018 στις 14:30 στο Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής.

Δηλώσεις Συμμετοχής:

Invited by Associate Professor of Medical Education Informatics Panagiotis Bamidis, Kyriaki Kalimeri, Computational Social Science Researcher at ISI Foundation (Turin, Italy) & ISI Global Science Foundation (New York City, USA) visited our laboratory on September 28, 2018. Mrs Kalimeri gave a lecture on "Multimodal classification of stressful environments in visually impaired mobility using EEG and peripheral biosignals", during her visit. Also, in the same framework, Mrs Kalimeri toured the research facilities at the AUTH Medical Physics Lab, she was hosted at the e-home of the Thessaloniki Active and Healthy Ageing Living Lab (ThessAHALL) and had the opportunity to meet and discuss with most of the researchers of our team

TITLE: "Multimodal classification of stressful environments in visually impaired mobility using EEG and peripheral biosignals"

DATE: Friday, 28th September 2018, 11:30 a.m.

VENUE: Medical Physics Laboratory, Medical School, Aristotle University of Thessaloniki
(Entrance 8, Medical School - 3rd floor)

SPEAKER: Kyriaki Kalimeri, Computational Social Science Researcher, ISI Foundation (Turin, Italy) &  ISI Global Science Foundation (New York City, USA)

=====